Historie

Založení hokejbalového oddílu v Suchdole nad Lužnicí se zapsalo nesmazatelně do kroniky zakládajících členů klubu, tým nesoucí název Kapři Suchdol vznikl 27. záři 1988. První zápasy však měli hráči zažity již před jeho založením. Jihočeskou hokejbalovou ligu tehdy tvořilo 8 celků, zmíníme např. mužstva Tábora, Písku, Kaplice, Budějovic a Strakonic. Téměř celá soutěž se odehrála na hřišti Pedagogu Č. Budějovice, každý tým hrál se svým soupeřem pouze jednou. V konečném pořadí skončili Kapři na krásném třetím místě s bilancí čtyř výher, jednou remízou a dvakrát byli Kapři poraženi, skóre 20:13, 9 bodů.

*

*Dále se ze záznamu pana Císaře, který stál za zrodem a nápadem hokejbal v Suchdole založit, dozvídáme, že v sezoně 1988/99 čítala soupiska mužstva 16 jmen: Císař Jiří, Látal Jaromír, Klíma Jan, Novák Luděk, Fical Jiří, Fical Zdeněk, Tomášek Jan, Pařízek Jaromír, Rohlík Adolf, Pipek Richard, Valachovič Josef, Ruso Rudolf, Wiplinger Pavel, Školka Pavel, Heřman Jan a Heřman Milan. Sezona 1988/99 a 8. místo Kaprů z 11 celku, které Kapry poslalo do bojů o 5 – 8. místo, Kapři polepšili a uhráli místo sedmé.

*

Celkem tým prošel několik soutěží, výsledkem je souhrn sezon z let 1988-1996, který znamená 124 zápasů, 65 výher, 10 remíz, 49 porážek, celkové skóre 510:469. Z osmi odehraných sezon vyhráli Kapři tři mistrovské tituly, dvakrát skončili druzí, jednou třetí. To vše jsou úspěchy, kterých Suchdolský hokejbal dosáhl do konce sezony 1996, některé z nich vybojoval už na vlastním hřišti v Suchdolské části, zvané “Gráfovec”.

Výstavba hřiště je dalším velkým úspěchem našeho oblíbeného sportu. V kronice se popisuje ve dvanácti etapách, 8. dubna 1989 se začalo první etapou stavět na vybraném místě, *05.10.1991 se sportovní areál otevíral. V té době se jedno z mála hokejbalových hřišť u nás, stalo pověstí Jihočeského kraje a zároveň nedobytnou tvrzí, ze které si body soupeři jen zřídka kdy odváželi. Dnes je již hřiště pro soutěže nevyhovující. Přesto řadu let sloužilo jako velká chlouba, ještě v roce 2006 se na něm hrál jeden z nejkvalitnějších turnajů ČR, „Kapr Cup“, na který se hlásí i celky z extraligy i přes to, že hřiště nemělo zakulacené mantinely a velikostí se nemůže měřit již se žádným z hřišť Českých soutěží.

Za zmínku rozvíjející se popularity hokejbalu stojí otevření hřiště v Kardašově Řečici, kam na první zápas přišlo 200 diváků! Kolem roku 1994 se v kádru Kaprů objevovala jména mladíku, která ještě dnes brázdí hokejbalové soutěže. Později se tento celek jmenoval Perla Suchdol, Kapři zůstali v soutěžích jako tým Suchdol B. Výsledkově však tým B začínající Perlu stále zaučoval svojí zkušeností a jednoduchosti. Nejlepším střelcem klubu je v jeho historii Jan Tomášek, ze současnosti pak Martin Lakatoš z A týmu.

*

Postupem času se Kapři z hokejbalové mapy vytratili. Perla hrající pod svazem TJ Sokol Suchdol musela svůj název též opustit. * Změna názvu klubu však neznamenala jeho zánik, od založení hokejbalu uplynulo mnoho let, přesto za celou tu dlouhou dobu tým nevynechal jedinou soutěžní sezonu. V současnosti je v Suchdolském hokejbale celek žáků, hrající MČR, dále oddíl dorostu, který překonal v sezoně 2005 rekord úspěšnosti našeho hokejbalového umění, po posledním, třetím a druhém umístění se konečně dočkal vytouženého titulu a postupu do baráže o extraligu, kde skončil třetí Stejný rok již poněkolikáté vyhrálo svojí soutěž “nové” mužské béčko a tradičním členem vyřazovacích bojů je ve velice kvalitní soutěži i mužský A-tým.

Pamětníkem, bývalým hráčem Kaprů a současným trenérem je pan Pavel Hadač, který jako jediný u hokejbalu zůstal v plném rozsahu. Z “novějšího” jádra žije hokejbal díky Stanislavu Landovi, který se stal po panu Císařovi druhou největší osobností našeho klubového vedení, pod jeho kontrolou se šíří hokejbalová legenda a s jeho obětavostí vyjíždějí hokejbalisté od Lužnice k dalším tažením po hokejbalové mapě. Současné představenstvo zařídilo i výstavbu nového hřiště, vrací se tedy po dlouhých letech, kdy museli na domácí zápasy používat hřiště v Jindřichově Hradci, představí se snad už v sezoně 2006/2007 opět na hokejbalově proslaveném “Gráfovci” a opět ukáží jak silná je v Suchdole nad Lužnici tradice jménem HOKEJBAL. 19.04.2006

.

.

.

Tak, jak místní hokejbalový zakladatel pan Jiří Císař končil svou část historie s vyhlídkou k budování nového hokejbalového hřiště v lokalitě ,,Gráfovec,, tak já navazuji, * že se koncem dubna 2006 za bývalou pionýrskou (junáckou) klubovnou začala skutečně psát nová etapa suchdolského hokejbalového oddílu. Díky technice zkušených lesáků p. Krejčího a p. Kaláta se začal z těžké džungle rýsovat prostor pro asfaltové hřiště. Po celou dobu postupného budování zapojili sílu všichni členové oddílu od těch nejmenších až po ty nejstarší. A tak se nám před očima rychlostí světla rozprostíral plac, na kterém měly vyrůstat nové hvězdy našeho hokejbalového klubu. V červenci roku 2006 práce pomalu finišovali a vše směřovalo k zahájení sezony 2006/2007, po nuceném několikaletém exilu v J. Hradci, na vlastním hokejbalovém stánku.

*

*Tolik potřebné a důležité mantinely jsme dostali a převezli ze zimního stadionu v Jindřichově Hradci za pomoci pracovníku Městských služeb z místního Úřadu (dík panu Vrbovi, Vlasákovi a dalším spolupracujícím). Po těžkém a proklínajícím zabudování mantinelů do asfaltu a terénních úprav okolí se nám naskytl slastný pohled, na který čekal každý hráč a fanoušek netrpělivě několik let. Pod vedením duše oddílu Stanislava Landy bylo ještě třeba zařídit potřebné prostory k převlíkání, sprchování a k tolik důležitému debatování.

V průběhu podzimní části jsme tak dovybavili bývalou junáckou klubovnu o všechno podstatné, které je třeba mít pro chod soutěže. Nic už nebránilo tomu, aby se v neděli 24.09. 2006 vhodil míček do nové arény místního Sokolu a rozjel tak radost a emoce v nové éře. Tím prvním soupeřem na našem novém hřišti v 2.NHBL - jih byl tým Zlivi a odvezl si vítězství 4:5 po samostatných nájezdech. Jinak premiérová sezona na hřišti v lokalitě, Gráfovec, dopadla pro A tým výborně a po vítězné základní části (20 zápasů 16- 0- 1- 3, 108:38, 49 bodů), bez problémů přešel ve čtvrtfinále přes tým Stars ČB 2:0 na zápasy (5:1, 8:1) a padl až v semifinále, kdy po velkém dramatu podlehl pozdějším vítězům z Písku 1:2 na zápasy (5:3, 4:7, 4:7). I tak v premiérové sezoně, nový suchdolský hokejbalový klub obsadil konečné krásné 3. místo a bral pohár.

Ročník 2006/2007 na svém nově vybudovaném hřišti odehrál A-tým TJ Sokol Suchdol n. Lužnicí v sestavě: Švejnoha Libor, Srnec Tomáš, Hronek Jan – Látal Jaromír, Apfelthaler Marek, Hadač Viktor, Vacek Jan, Korbel Vít, Laurinc David, Schandl Pavel – Pultr Marek, Císař Pavel, Blafka Martin, Lakatoš Martin, Lakatoš David, Dušek Milan, Krejčí Petr, Krejčí Jiří, Klíma Petr.

V sezoně 2006/2007 se na suchdolském hokejbalovém hřišti ukázali i ostatní týmy místního Sokolu a to B – tým hrající regionální ligu a budoucí hvězdičky v podobě starších žáků, kteří obsadili výborné 2. místo v MČR-jih (24 zápasů- 13- 0- 0- 11, 104: 68, 39 bodů) a starších dorostenců v NHBL-jih, kteří v pouze tříčlenné skupině suverénně zvítězili a obsadili první místo (16 zápasů 11- 1- 1- 3, 76:37, 36 bodů)! Po této průlomové a v novodobých dějinách klubu historické sezoně, kdy se náš mančaft cítil konečně a skutečně doma, následovaly vždy zajímavé a většinou nějakým tím úspěchem od žáčků přes dorost až po muže „A“ završené sezony.

V červnu roku 2007 poprvé vítala už nová hokejbalová aréna tradiční, v pořadí již 14. ročník KAPR CUPU, který se znovu těšil velikému zájmu veřejnosti a s úspěchem se za přítomnosti velmi silných celků koná dodnes. V prostorách útulného zázemí dostali šanci ke vzniku i další turnaje. B-mužstvo každoročně pořádá PERLA CUP a na své si přišli i nejmenší reprezentanti suchdolského hokejbalu. Tento krásný sport navíc přilákal i další zájemce a tak se naše mládežnické oddíly pomalu rozrůstaly o další členy. Každý si chtěl zahrát v krásné aréně před výborným publikem a být součástí této party.

Další z milníků hokejbalového klubu nastal taktéž v roce 2007, kdy jsme se po letech odtrhli od tělovýchovné jednoty Sokol a přešli jsme na současný název Sportovní klub (SK) Suchdol nad Lužnicí. Takže jsme od sezony 2007/2008 po předchozích hrdých názvech Kaprech, Perle a TJ Sokol vstupovali vstříc dalším úspěchům na asfaltových kolbištích jako SK Suchdol nad Lužnicí. V prosinci roku 2008 dosáhl A- tým dosavadního největšího úspěchu v jeho historii, kdy se dokázal přes valašský Vsetín (2:1) probojovat mezi 8 nejlepších celků Českého poháru, jenž v únoru 2009 hostila Plzeň.

*

Jako jediný tým z nejnižší soutěže (2. NHBL-jih) se mezi konkurencí extraligistů a prvoligistů vůbec neztratil a dokázal favority potrápit–padl až v rozhodujícím zápase o postup ze skupiny s extraligovým Letohradem (3:4). * Čímž přispěl k vynikající reprezentaci našeho města a jako dík obdržel pozvánku od tehdejšího starosty p. Kroniky na Radnici (něco jako když vítězové Stanley Cupu jsou pozváni k prezidentovi na Bílý dům. J ). Oslava pak proběhla nostalgicky v místech, kde se začala naše historie psát… „U KAPRŮ“.

Další důležitý moment nastal v sezoně 2009/2010, kdy nám začínala být 2.NHBL-jih už malá a živě se začínalo diskutovat o Národní lize. Podmínky a situace v soutěžích na jihočeském regionu spíše upadaly a byly nečitelné a v této souvislosti to i s ohledem na celkový vývoj hokejbalu v Suchdole volalo po změně. Muži „A“ každým rokem patřili ke špičce ve své skupině a potažmo i v jihočeském kraji, B-tým si hrál klidný střed v regionální (později oblastní lize) a stal se stanicí pro dospívající dorostence. Naši dorostenci pravidelně vévodili své kategorii a dělali klubu jen radost. A nejmenší žáčci pod vedením obětavého a výborného trenéra Františka Kubala si užívali krásu hokejbalu plnými doušky a pilovali svůj um.

Bohužel sportovní cestou se suchdolskému A-týmu nepodařilo do 1. NHBL nikdy postoupit a tak šla vstupenka do vyšší soutěže přes ,,zelený stůl,, J . V poslední sezoně v 2. NHBL-jih si, áčko vedlo takto: základní část podruhé od roku 2007 vyhrálo (20 zápasů- 15- 2- 2- 1, 113: 44, 51 bodů), ovšem v play off znovu padlo v semifinále s tradičním soupeřem a pozdějším vítězem soutěže z Písku 0:2 na zápasy (2:3pp, 0:6) a obsadilo konečné třetí místo. * Ach, ten pověstný krůček…

Byla to tak tečka za účinkováním ve 2. NHBL-jih, ve které Sokol Suchdol, později SK odehrál na domácím hřišti od jeho otevření v roce 2006 až do poslední sezony 2009/2010 celkem 4 ročníky s bilancí v základní části: 80 zápasů, 54 vítězství, 9 remíz, 3 výhry v prodloužení * a pouze 14 proher při celkovém skóre 418:196! A v play off si vedl: 15 zápasů, 6 vítězství, 9 proher s celkovým skóre 53:56. (za 4 roky ve 2. lize dvakrát čtvrtfinále, dvakrát semifinále, dvakrát vítěz po základní části, jednou 4., jednou 5. místo a celkem dvě bronzové medaile).

Sezonu 2010/2011 už A-tým zahájil historicky premiérově v 1. NHBL-západ a nevedl si vůbec špatně. Obsadil v ní konečné 7. místo (22 zápasů 8-3-2-9, 70:71, 32 bodů) v konkurenci velmi kvalitních soupeřů, když padl v krásném čtvrtfinále s Novým Strašecím 0:3 na zápasy (1:3, 2:3. 4:5sn) a ukázal tak, jakou má hokejbal u Lužnice obrovskou sílu a tradici podpořenou skvělými diváky, které nám mohou závidět po celé hokejbalové mapě. Po Olympu Jindřichův Hradec, který se v téže sezoně dokázal probojovat do extraligy se suchdolský SK zařadil k nejúspěšnější hokejbalové organizaci na jihu Čech současnosti.

Díky podpoře města Suchdol, nadšených zakládajících členů v čele s panem Jiřím Císařem a prvním týmem zvaným Kapři, přes pokračovatele Stanislava Landu, díky němuž v současnosti suchdolský hokejbal dýchá, tak i přes trenéry Pavla Hadače, Františka Kubala, díky kterým má a bude mít mužský oddíl do budoucna své šikovné nástupce. A pak také náš klub žije díky obětavé práci holek Šlápotovic, odborným postřehům a vedení časomíry rodinou Kubalů a díky skvělým fanouškům pod vedením rodiny Prášilů, kteří si na, Gráfovec, našli svou cestu a píšou společně se všemi hráči novodobé dějiny SK SUCHDOL NAD LUŽNICÍ. V tomto městě má hokejbal své místo a v nádherném prostředí arény se těšíme na další uchvacující bitvy.

 

V současné době (sezona 2011/2012) hrají mužstva Suchdolu tyto soutěže:

A-tým: 1.Národní hokejbalová liga

  • úspěchy od otevření hřiště 2006 (2x vítěz zákl. části 2.NHBL, 2x 3.místo 2.NHBL, 6. místo na ČP Plzeň 2009, 2x 2.místo na Kapr Cupu, 1. místo na zimním turnaji v Plzni 2011, 3x vítěz letního turnaje v Blatné, 3. místo na turnaji v Ostravě 2011, 7. místo v 1.NHBL 2011)
  • památné zápasy v domácím prostředí (Zliv 4:5 sn – otevření hřiště 2006, Vsetín 2:1- 5. kolo ČP 2009, čtvrtfinále ČP 2008 Hradec Králové 3:6, Olymp JH 3:2 – poslední kolo 1.NHBL 2011, Nové Strašecí 4:5 sn- čtvrtfinále 1.NHBL 2011).
  • Legendy klubu: Jan Tomášek st., Martin Lakatoš, Stanislav Landa.

 

B-tým: 1. Oblastní hokejbalová liga-jih

  • pravidelný účastník regionální soutěže. Ani jeden rok nechyběl na nově otevřeném hřišti v play off.
  • Legendy klubu.: Milan Vrbka, Aleš Salát, Michal Paďourek.

 

Dorost: Národní hokejbalová liga st. dorostu-jih

  • úspěchy od otevření domácího hřiště 2006: (2x vítěz zákl. části ve své kategorii, baráž o extraligu v Letohradu 2007).

 

Starší žáci: MČR Starších žáků- jih, západ

  • úspěchy od otevření domácího hřiště 2006: (2x 2. místo ve své kategorii, neutuchající chuť se pořád zlepšovat J ).

 

 

SUCHDOLSKÝ HOKEJBAL FOREVER !!!

 

27.9. 1988 (od roku 2007 SK Suchdol nad Lužnicí)